XII Juegos Suramericanos Asunción 2022 (M)

Luque, Paraguay

3 - 11 Oct 2022

Local Time 2022-09-27 22:21:12
Senior Mens Outdoor

 ARG - URU 
5 days from now
Pool A
 CHI - BOL 
5 days from now
Pool B
 BRA - PAR 
5 days from now
Pool B
 PER - ARG 
1 week from now
Pool A
 BRA - CHI 
1 week from now
Pool B
 BOL - PAR 
1 week from now
Pool B
 URU - PER 
1 week from now
Pool A
 BOL - BRA 
1 week from now
Pool B
 CHI - PAR 
1 week from now
Pool B
3rd Pool A
4th Pool B
1 week from now
Cross 1
1st Pool A
2nd Pool B
1 week from now
Semi 1
1st Pool B
2nd Pool A
1 week from now
Semi 2
3rd Pool B
Winner M10
1 week from now
5th Place
Loser M11
Loser M12
1 week from now
3rd-4th Place
Winner M11
Winner M12
1 week from now
Final
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Event Coordinator MACCHIOTTI Laura ARG PAHF
Technical Delegate DELLA MATTIA Adrian ARG PAHF
Technical Officer VASSALLO María URU PAHF
Technical Officer REDRADO Agustina ARG PAHF
Technical Officer COSMOPOLIS Melissa PER PAHF
Technical Officer FOLCHER Gaston ARG PAHF
Technical Officer GARCÍA María CHI PAHF
Technical Officer PAZ CHAMORRO Alberto PAR PAHF
Medical Officer BLANCO Javier ARG PAHF
Media Officer EL BARRI Nahir ARG PAHF
Umpires Manager GOMEZ Fernando ARG PAHF
Assistant Umpires Manager SOTERIADES Gus USA PAHF
Neutral Umpire DIAZ Reinier CUB PAHF
Umpire UMANA Andrey CRC PAHF
Umpire SARABIA Lance USA PAHF
Umpire HÖCK Oliver BRA PAHF
Umpire ROMERO Hugo PAR PAHF
Umpire POBLETE Guillermo CHI PAHF
Umpire MORINI Joaquin ARG PAHF
Umpire FUENTES Nathaniel PAN PAHF
FIH Media Officer ALMONTE José PER PAHF
Appointments
2022-10-03 2022-10-03 2022-10-03
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
M01 ARG v URU (Pool A)
11:30:00
 
M02 CHI v BOL (Pool B)
17:00:00
 
M03 BRA v PAR (Pool B)
19:00:00
 
2022-10-05 2022-10-05 2022-10-05
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
M04 PER v ARG (Pool A)
09:30:00
 
M05 BRA v CHI (Pool B)
11:30:00
 
M06 BOL v PAR (Pool B)
17:00:00
 
2022-10-07 2022-10-07 2022-10-07
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
M07 URU v PER (Pool A)
09:30:00
 
M08 BOL v BRA (Pool B)
11:30:00
 
M09 CHI v PAR (Pool B)
17:00:00
 
2022-10-09 2022-10-09 2022-10-09
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
M10 3rd Pool A v 4th Pool B (Cross 1)
11:45:00
 
M11 1st Pool A v 2nd Pool B (Semi 1)
17:00:00
 
M12 1st Pool B v 2nd Pool A (Semi 2)
19:15:00
 
2022-10-11 2022-10-11 2022-10-11
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
M13 3rd Pool B v Winner M10 (5th Place)
11:45:00
 
M14 Loser M11 v Loser M12 (3rd-4th Place)
17:00:00
 
M15 Winner M11 v Winner M12 (Final)
19:15:00